piątek, 18 maja 2012

CIEKAWOSTKI

Czy wiesz, że przypuszcza się, że najstarszym instrumentem meteorologicznym na świecie jest deszczomierz? Stare kroniki chińskie wskazują na to, iż opad atmosferyczny był mierzony już w czasach starożytnych. W starożytnej Grecji i Rzymie natomiast posługiwano się różą wiatrów, która były pomocna przy określaniu kierunku wiatru.



Czy wiesz,że opisy zjawisk meteorologicznych pojawiają się już w starym testamencie? Także starożytnym zagadnienia z meteorologii nie były obce. Dla przykładu Arystoteles (384-322 r. p.n.e.) napisał dzieło:  "Meteorologika. O świecie." Składa się ono z czterech ksiąg, w których autor zawarł interesujące poglądy na wiele podstawowych zagadnień będących przedmiotem dociekań meteorologii.








Czy wiesz,że "mała epoka lodowa" trwała od około 1450 roku do roku 1850? W tym czasie zamarzało całe M.Bałtyckie umożliwiając przejazd saniami z Polski do Szwecji. Chłodny klimat jaki wtedy panował zagościł także w sztuce.  Holenderscy mistrzowie malowali łyżwiarzy na kanałach w Holandii, a w XVII wieku - zimowe „mrozowe targi" na pokrytej lodem Tamizie w Londynie. Rzeka ta nie zamarzła ponownie od 1814 roku. Do dzisiaj można obstawiać u bukmacherów , przed rozpoczęciem okresu zimowego , czy Tamiza zamarznie tego roku :)


Czy wiesz, że wielkie trzęsienie chilijskie o magnitudzie 9,5 uznawane jest za najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii pomiarów sejsmicznych?
Nawiedziło ono południowe Chile 22 maja 1960 o 19:11 UTC (wczesne popołudnie czasu lokalnego), uznawane jest za najsilniejszy wstrząs tektoniczny odnotowany w dotychczasowej historii pomiarów sejsmicznych. Magnituda tego wstrząsu wyniosła 9,5. Dzień wcześniej odnotowano serię wstrząsów wstępnych o sile do 8 stopni około 100 mil na północ.



niedziela, 13 maja 2012

TROCHĘ O ASTRONOMII

UKŁAD SŁONECZNY


RUCH OBIEGOWY ZIEMI WOKÓŁ SŁOŃCA



RÓWNONOC WIOSENNA - 21 III


PRZESILENIE LETNIE - 22 VI

RÓWNONOC JESIENNA - 23 IX


PRZESILENIE ZIMOWE - 22 XII




TYPY KRAJOBRAZÓW


- Lasy Równikowe

Lasy równikowe są charakterystyczne dla obszarów równikowych na całej kuli ziemskiej. Klimat jest gorący i bardzo wilgotny, średnia temperatura utrzymuje się na poziomie 25ºC, przez cały rok występują codzienne dość obfite opady deszczu.



- Sawanna

Charakterystyczna dla strefy okresowo suchej roślinności, podrównikowej. Sawanną nazywa się zbiorowisko roślinne, trawiaste, z rzadkim gatunkami drzew i krzewów. Występują na terenie Afryki, Ameryki Południowej, Australii, (obszar Sahelu, Kenia, Nizina Orinoko). Sawannę charakteryzuje klimat o stosunkowo niskich opadach oraz zmieniających się temperaturach. Występują dwie pory roku, deszczowa i sucha. W czasie pory deszczowej następuje rozwój roślinności, która w okresie poru suchej, w większości usycha lub zrzucają liście.



- Pustynie i półpustynie

Pustynie występują w na kontynentach Afryki, Ameryki Południowej i Północnej, Australii (Sahara, Namib, Półwysep Arabski, Wielka Pustynia Wiktorii, Gobi, Takla Makan, Nevada)). Klimat pustyń i półpustyń cechuje się opadami zazwyczaj poniżej 200 mm rocznie. Półpustynie to obszary wokół pustyń, rosną tu suche lasy. Pustynie dzielimy na gorące i chłodne.



- stepy

Strefa stepów ciągnie się głównie w klimacie kontynentalny, ciepłym o rocznych opadach od 250 do 750 mm. Występuje w Ameryce Południowej - pampa, w Ameryce Północnej - preria oraz na obszarach Eurazji od Węgier po Mandżurię. Step to zbiorowisko niskich i wysokich trwa sięgają do 250 metrów.



- wiecznie zielona lasy strefy podzwrotnikowej

Występuje w strefie klimatu oceanicznego ciepłego i wilgotnego np. południowo-wschodnie Chiny, Korea, południowa Brazylia, Chile, południowo-wschodnia Australia. W strefie przeważają drzewa wiecznie zielone, liczne gatunki paproci, w strefie subtropikalnej rosną zubożałe lasy równikowe, dalej od równika rosną np. araukarie w południowej Brazylii.



- roślinność twardolistna

Występuje w obszarach śródziemnomorskich z charakterystyczną wilgotną zimą i suchym latem. (obszary wokół Morza Śródziemnego, Kalifornia, Chile). Na obszarach tych głównie w rejonie Morza Śródziemnego, roślinność pierwotna np. dąb korkowy, który stopniowo jest wypierany przez makię. Liczne zarośla: mirt, pistacja, rozmaryn, lawenda. W Kalifornii i Meksyku zamiast makii rośnie chaparral np. mącznica, eukaliptus. Gatunki roślinności kolczastej o grubej korze, niewysokie.