sobota, 17 listopada 2012

AUSTRALIA I OCEANIA

2000 km podwodnej przygody
Na odcinku o długości około 2000 km, wzdłuż północno - wschodniego wybrzeża kontynentu, ciągnie się Wielka Rafa Koralowa. Jest to największa bariera koralowa na Ziemi, którą tworzy około 400 gatunków koralowców. Wielką Rafę zamieszkuje 1500 gatunków ryb oraz wiele innych organizmów morskich. W jej wodach przychodzą na świat humbaki - wieloryby, których dorosłe osobniki przypływają tu jedynie na okres godowy. Dla wszystkich turystów odwiedzających Australię nurkowanie na Wielkiej Rafie Koralowej czy chociażby podziwianie jej ogromu z pokładu statku, jest więc niesamowitą przygodą.



Powracający kij
Nie wiadomo, kto pierwszy skonstruował bumerang, jeden z dzisiejszych symboli Australii. Wiadomo natomiast, że Aborygeni posługiwali się tym narzędziem już 10 tys. lat temu. Niezwykłą siłę bumerangu rdzenni mieszkańcy kontynentu wykorzystywali do polowań, wali, a czasem również do zabawy. Nazwa narzędzia pochodzi od wyrażenia "Bou-mar-ang", które w języku Aborygenów z plemienia Tharaval oznacza "powracający kij". Istnieje wiele rodzajów bumerangów, ale najsłynniejsze z nich są właśnie te, które - rzucone w powietrze - wracają do swojego właściciela.



czwartek, 15 listopada 2012

A TO CIEKAWE...

Rząd USA kupił Alaskę od carskiej Rosji w 1867 r. Zapłacił wtedy za nią bardzo niską cenę - 7,2 mln dolarów, czyli około 5 centów za hektar. W 1959 r. Alaska została oficjalnie uznana za 49 stan USA.





Jednym z najsuchszych i jednocześnie najgorętszych miejsc  w Stanach Zjednoczonych jest Dolina Śmieci w Kalifornii, 10 lipca 1913 roku odnotowano tam najwyższą temperaturę powietrza na półkuli zachodniej. Wynosiła ona 56, 7 stopni Celsjusza.




W Stanach mieszka najliczniejsza polonia na świecie. Ocenia się, że liczy ona od 6 do 9 mln osób. Dużym skupiskiem polaków jest Chicago.



Projekt miasta Brasilia zrealizowano na podstawie planu przypominającego kształtem samolot. Miasto zostało wybudowane na terenie bezludnej sawanny w ciągu zaledwie kilku lat. Większość materiałów niezbędnych do budowy stolicy dostarczono drogą lotniczą.




Ocenia się, że w niespełna sześćdziesięciu afrykańskich państwach używa się około 2 tys. języków i dialektów. Aby umożliwić porozumiewanie się mieszkańców w obrębie jednego kraju, wprowadzono języki urzędowe. Bardzo często są nimi języki byłych kolonizatorów.



W czasach, gdy w RPA obowiązywała polityka apartheidu, czarnoskórzy obywatele byli zmuszani do zamieszkiwania odrębnych dzielnic. Zakazane było zawieranie małżeństw pomiędzy białymi, a czarnoskórymi mieszkańcami. Ponadto biali ludzie korzystali z osobnych autobusów, restauracji, sklepów, a nawet wind i toalet.



Republika Południowej Afryki to jedyny kraj, w którym produkuje się benzynę syntetyczną. Jest to możliwe dzięki dużym zasobom węgla kamiennego.




czwartek, 8 listopada 2012

LUDNOŚĆ I URBANIZACJA AMERYK

Ludność mieszana Ameryk:
*Metysi - potomkowie Indian i osób należących do białej odmiany człowieka

* Mulaci - potomkowie Murzynów i osób należących do białej odmiany człowieka

*Zambosi - potomkowie Murzynów i Indian

Imigracja - przyjazd do jakiegoś kraju w celu znalezienia tam schronienia
Emigracja - ucieczka z jakiegoś kraju